Megmondom, miért jó ogg-ban tolni bármilyen online rádiót:
1. Az ogg szabad.
2. Az ogg jobban szól, mint az mp3. (Meg – állítólag – a wma, meg az aac.)
3. Az ogg alacsonyabb bitrátával szól jobban, mint az mp3.
4. Az ogg-hoz jobb streaming szerver érhető el.
Főleg a harmadik ok miatt érdemes online rádiót ezzel tolni. Egy rádió 128 kbps fölé (ma, Magyarországon) nemigen mehet. Sok hallgatónál hamar elfogy a sávszélesség, szar netkapcsolatnál szakadozni fog az adás.
És persze ne hanyagoljuk el az első okot se: ha online rádiót tolsz, ki tudja, mikor és ki fog jönni valami köcsög követeléssel, hogy márpedig te most licenszdíjat, meg jogdíjat, meg mittudomén parkolási jegyet fogsz fizetni. Kell a fasznak.
Ami itt nálam, a rádión szarul szól, az az eredeti szar mp3-tömörítés miatt szól úgy. Ma már csak ogg-ba tömörítek, sose 320 kbps alatt, holott valószínűleg elég lenne a 128 kbps is.
A negyedik ok maga az IceCast2, illetve a tény, hogy dolgoztam már Shoutcast-tal is. (In fact, ma is dolgozom.) Igaz, a Shoutcast kb. 5 perccel a letöltése után működőképes, az IceCast2-vl meg én pl. szoptam fél órát, de az eredmény kárpótol. Az IceCast2 összes jövőbeni tervezett funkciója még nincs is implementálva, de feature set terén már most lenyomta a Shoutcast-ot.
Tanulság: mindenki, aki most akar online rádiót indítani, használjon hozzá szabad szoftvert.