Music management and playback.

Elkezdtem használni a Rhythmbox-ot, mint asztali zene megoldást. Tökvéletlenül egyébként: betettem egy Beethoven szonátás CD-t, és megtetszett, hogy egyből leszedte hozzá a borítót, címeket, mindent. Tudom persze, hogy ez nem új dolog, de eddig nem érdekelt engem ilyesmi. Tekinthetjük a desktoposításom egy újabb lépcsőjének ezt, korábbi lépcsők being a Compiz használata, Trackerd (vagyis az indexelt filerendszer) beizzítása és általában a Gnome filekezelőjének használata (terminál helyett), és végső soron ide tartozik az is, hogy Pidgint használok IM funkciókra Bitlbee helyett. És talán oka lehet a dolognak, hogy 2 GB memóriával az embert már nem érdekli annyira a RAM-spórolás: 90 megát zabál a médialejátszód? Röhej, de kit érdekel. 40 megát zabál a sztikinóc appleted? Röhej, de kit érdekel. És így tovább. (Azért az F-Spotra még nem tudtam rávenni magam fotószerkesztés és -management ügyben.)

Persze használat közben ismerszik meg a Rhythmbox:

  • Kezeli a webrádióimat, yay.
  • Suspend után nem mindig kezeli a webrádióimat, un-yay.
  • (Szóval időnként bugzik, na.)
  • (Pl. Visualization bekapcsolásakor is néha.)
  • Fasza lenne, ha lenne benne mindenféle jóság, mint az (egyébként más szempontból no-go szinten szar) Exaile-ban: Streamripper, Icecast broadcaster, Alarm…
  • Van benne Magnatunes és Jamendo, tudok zenét venni, ha akarok.
  • Van benne Last.fm, amit eddig nem nagyon használtam, majd most meglátom.
  • Egyből és könnyen tudom grabbelni a CD-imet (eddig abcde-vel csináltam parancssorban, ami egyébként hasonlóan egyszerű). Döntés született arról is, hogy mostantól FLAC-ba grabbelek, mp3 minőségen mosolygok.

Na de a lényeg: kb. 11 éve megalapozott, időnként meglehetősen rosszul taggelt mp3-gyűjteményt egy ilyen music management szoftverrel használni kín (nehéz döntés, hogy a „01” című számot hallgassam, vagy inkább „Artist” összes darabját), ezért vagy kitörlöm a régi mp3-maimat (nem), vagy betaggelem őket. Ez utóbbihoz hatalmas segítség (pár hasonló app kipróbálása után) az EasyTag nevű eszköz: amennyire tudja, felismeri, hogy mi történik adott folderben, betaggeli neked a számaidat, javítja a fileneveket, stb., és ahol ez nem sikerül neki, ott CDDB alapján meg tudod tenni vele.

easytag

A gyűjtemény méretégez képest gyorsan lehet vele haladni, és ki lehet takarítani a tag adatbázist, bár pl. a Rage Against The Machine album kommentjét meghagytam: „Viva la anarchia”. Mosolyt csalt az arcomra.

Lehet, hogy a Rhythmbox és haverjai nem tapadnak meg végül a desktopomon (for the record, Banshee és Exaile az „indultak még” kategória, különböző okokból estek ki), de ez a taggelés akkor is hasznos a jövő szempontjából.

Update: Azért vannak vicces bugjai a Rhythmboxnak: van egy szám, „01 – Saliva – Superstar.mp3” filenévvel. Ezt így, ebben a formában nem tudja értelmezni a R.b., „Gstreamer error – file a bug” hibaüzenettel szomorít. File újrakódolás (mert gondoltam hibás mp3-ról lehet szó) nem segített, ezzel szemben a file átnevezése megoldotta a dolgot. Most „01 – Saliva-Superstar.mp3” néven van bent a gyűjteményben, így már jó. Az a éleményem, hogy LOL.

8 hozzászólás “Music management and playback.” bejegyzéshez

  1. Én pár napja az új Banshee bétát használom és szerintem sokkal jobb mint a Rhythmbox! Főleg, hogy nem csak a zenéket hanem a videókat is lehet vele kezelni.
    Az EasyTag-et meg most azonnal kipróbálom, mert én is rengeteget szenvedtem mire sikerült rendbe rakni a zenéimet (:

  2. Rhythmbox: a gedit-hez hasonlóban Pythonban pluginelhető (inkább megállapításként mint – vagy +)

  3. okok, tudom hogy nem gtk-s progi, meg ilyenek, de amarokkal tag-et kezelni a legkönnyebb :D regen easytag-el hulyeskedtem en is…de minek, ha lehet egyszerübben meg atlathatobban –> gyorsabban???

  4. mindig csodalkozom hogy mert szivatjak magukat az emberek gnome-al amikor kde-ben mar reg kesz vannak azok a progik amiken csodalkoznak a gnome-os felhasznalok…ez nem egy kde vs gnome parbajra valo felhivas akart lenni amugy :)

  5. FLAC az zsir. Bar en csak komolyzenet tartok abban. A tobbi meg elfer 192 kbit-es mp3-ban. Nem veszek eszre kulonbseget (persze nem csucs hifi-n hallgatom)

    FLAC azer’ is zsir, mer’ nem zabalja a procidat dekodolas kozben annyira. Persze 2gb-nal kiterdepel :D ?

  6. rebegin, gergely: mert a KDE ronda és nem tudnék átszokni rá. és mert (részben emiatt) nem ismerem a KDE toolokat, és mert eddig nagyon jól elvoltam a parancssorban :)

  7. gnome melle enis amarokot hasznalok, teljesen bevalt.

    es egyebkent kezdek visszaterni az irssi-re, mer; azzal telefonrol is tudok… :)

  8. lipilee: hat alapbol tenyleg rettenet ronda, de par kattintassal olyanna teszed amilyenne akarod kcontrol-ban, nekem is az elso dolgom ez…amugy mint asztalkörnyezet nem adja nekem sem már KDE, xfce rulez, de amarok, krusader, k3b, gwenview, smplayer, yakuake prima kis progik, gtk-s megfeleloket nemnagyon talaltam, ami kafa lett volna, pedig kerestem, meg probalkoztam … de hiaba

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.

To respond on your own website, enter the URL of your response which should contain a link to this post's permalink URL. Your response will then appear (possibly after moderation) on this page. Want to update or remove your response? Update or delete your post and re-enter your post's URL again. (Find out more about Webmentions.)