Jobbítsd desktopodat: Shutter, gScan2Pdf.

2 új alkalmazásra leltem a minap, a GetDeb csapat jóvoltából. (Aki nem tudná: a GetDeb egy rakás olyan mütyürt csomagol a mindig aktuális Ubuntu releasek alá, amik a stock Ubuntuban vagy nincsenek benne, vagy benne vannak, de nem elég frissek — ez utóbbira a legjobb példa a Pidgin, amit időről időre megpróbál ellehetetleníteni egy-egy IM szolgáltató, tipikusan az ICQ és az MSN csapata. Ilyenkor jól jön egy olyan szemi-megbízható forrás, ahonnan a legeslegfrissebb Pidgin csomag egyszerűen lerántható. Érdemes feliratkozni a GetDeb feedre, mert a szemezgetett csomagok között kincsekre lelhetünk.)

Szóval a csomagok:

  1. Shutter (hivatalos site): régóta kerestem a tökéletes screenshot alkalmazást. A use case mögötte az a mindenki által ismert szitu, amikor valami újabb, a szokásosnál viccesebb helyesírási hibát látok az indexen, ezt gyorsan rögzíteni akarom és egyből tolni fel a blogra anélkül, hogy a képet szerkesztgetni kelljen. Eddig erre az interim megoldás a Gimp volt, amiben van kijelölést is screenshotolni képes funkció, erre lehet illesztein egy hotkeyt, és van egy kb. működő megoldás, ami viszont lassú, hiszen előtte be kell tölteni a Gimpet. A Shutter pont ezt oldja meg: lenyúlja a rendszertől a PrtScr és Alt+PrtScr billentyűkombókat (ha beállítod neki), és beállítástól függően teljes asztalt, kijelölt ablakot, free selection kijelölést (tehát az én use case-emet), és weboldalt rögzít, amit aztán a szállított pluginek segítségével vagy feltolsz valamelyik népszerűbb screenshot hosting szolgáltatóra (a doksi szerint valahogy Flickr is beállítható, de engem ez nem érint), vagy FTP-zed a saját weboldalad alá, vagy átnevezed és mented helyi gépre. Vannak alap effektek is (sepia, inverz, stb.), amiknek persze szerintem semmi értelme, mert hát screenshotokról beszélünk, helló. Mindenesetre egy screenshotot 100%-ra elkészíteni kb. 5 másodperc, az alkalmazás natív Gnome-os, hiánypótló. (Érdekes adat, hogy a Shutteres srácok ugyanazt a skint használják WordPress alatt, mint én.)
  2. gScan2Pdf (hivatalos site): a másik bajom az Ubuntummal, hogy bár a scanneremet pöccre felismerte és egyből tudtam scannelni, a default scanner alkalmazás az esetek 95%-ában a Linuxoknál tipikusnak mondható „ágyúval verébre” approach. Az emberek túlnyomó többsége (szerintem — de én biztosan) azért vesz scannert, hogy a hülye hivataloktól (ma pl. APEH, Solymáron) kapott még hülyébb dokumentumokat gyorsan pdf-esítse, ehhez pedig az XSane messze overkill. Engem nem érdekel a brightness-contrast, a gamma, meg a dpi. Cuccot akarok pdf-be scannelni, lehetőleg ne legyen 20 mega 1 oldal (nem fotó), látszódjon a hülye hivatal hülye pecsétje, slussz. Az én olvasatomban ez 1 db. gomb, nem 6 csúszka, 3 gomb, és 2 dropdown. A gScan2Pdfugyan még mindig nem a tökéletes megoldás, de egy klasszissal alkalmasabb a feladatra, mint az XSane. (Ami viszont fotók esetén továbbra is valószínűleg az etalon kell, hogy maradjon.) Szóval még nem ismertem ki 100%-osan (ami persze egyből azt jelenti, hogy nem teljesíti az általam önkényesen kitűzött célt), de viszonylag egyszerűen tudtam vele scannelni grayscale doksit. A végeredmény első körben 2 oldal esetén viszont 2,8 MB lett, ami értelemszerűen overkill, ilyen esetben szerintem mega körül lenne normális, tehát a beállításokon tweakelni kell.

A végére két megjegyzés a GetDeb-re:

  1. Nincs APT forrásuk, ez béna. Ha nem lenne GDebi, nem is szaroznék a csomagjaikkal.
  2. Viszonylag gyorsan leállnak a régebbi Ubuntu verziók supportjával: ahogy kijön a Jaunty, ők már Intrepidre hivatalosan nem is csomagolnak. Ezzel nincs semmi baj, jól kommunikálják a dolgot, és nem várható el egy szabadidejét erre áldozó csapattól, hogy ilyesmire öljék az erőforrásaikat.

Egy gondolat “Jobbítsd desktopodat: Shutter, gScan2Pdf.” bejegyzéshez

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.

To respond on your own website, enter the URL of your response which should contain a link to this post's permalink URL. Your response will then appear (possibly after moderation) on this page. Want to update or remove your response? Update or delete your post and re-enter your post's URL again. (Find out more about Webmentions.)