Újabb figyelmet érdemlő előadás a TED-en: Bruce Feiler – Agile programming — for your family.
(Átugrom a hosszúra nyúlt bevezetőt és megnézem a videót.)
Nem egy különösebben jó előadás (az előadó megtanult beszélni, de semmi extra, nem inspiratív, mint egy Guy Kawasaki session vagy egy ManBearPig kaliberű prezi; ráadásul az ingerküszübömet némileg meghaladó mennyiségű amerikai hozzáállás van benne a kezelhetetlen mértékű stresszről, amit a család jelent (wtf?) — az is igaz persze, hogy mi nem 4 gyereket menedzselünk), érdekes módon a visszajelzések több, mint 10%-a negatív (lefele mutató ujjacska). Ezen felül a kommentek alapján az emberek nagy része nem érti meg miről van szó, utánanézni meg ugye derogál… de hagyjuk is ezt a részét. Ami minket érdekel, az az előadás üzenete:
Agile-t minden családba!
Belátom, ennyire azért nem sarkos a dolog, és sok konkrétum sem hangzik el (kb. a „sprint retró hétvégén, daily scrum és accountability reggel” vonalon mozog Bruce), viszont van annyira jó az előadás, hogy felkeltette az érdeklődésemet, és kipróbálnám a dolgot — vagy legalább valami hasonlót (AgileBut, ugyebár).
Az első alkalom, amikor ennek értelmét is látom, Adél oviba menése lehetne — írni-olvasni persze nem tud még, de ez nem feltétlen akadály, piktogramok is vannak a világon. Ha addig még létezik mai formájában az agile, esetleg belevágunk. Addig meg… nos…
Szóval az agilis módszertan otthoni bevezetése is érdekes lehet a kis kétfős project csapatunknak…
(Négy, ha a gyerekeket is számolom.)
(Hat, ha a macska és a nyúl is kap feadatokat, accountability-t.)
(„És így esett, kedves gyerekek, hogy a napi ‘Mit csináltál tegnap’ kérdésre adott válasz a project csapat 33%-a esetében a ‘megkapargattam a kanapét’, ‘rágtam kicsit a ketrecet’, ‘plingeltem egy bogarat’ vonalon mozgott.”)
…viszont ami komolyan felmerült még nálunk is (odahaza), az a kanban, continuous delivery valamilyen formájának kipróbálása. De az egy másik történet. (Már csak az extra pi-k miatt is!)
De a kanbant egyelőre a falhoz támasztva, lényeg a lényeg: alant a videó. Enjoy.
(Visszaugrok a hosszúra nyúlt bevezetőre.)
És akkor a kérdés: használ ilyet valaki idehaza? Ismersz valakit tapasztalattal? Igazán érdekelne a dolog.
Két kolléga is tol kanbant magának otthon, real-life cuccokhoz, szerintem szívesen beszámolnak a tapasztalatokról — mondjuk ott nincs család meg gyerek, szóval azért más a helyzet: http://athos.blogs.balabit.com/2012/07/kanban-on-the-desktop/ vagy @athoshun illetve http://asylum.madhouse-project.org/blog/tags/kanban/ vagy @algernoone